Opinie absolwentów

Opinie naszych absolwentów, wybitnych menedżerów kultury…

Rewelacyjne, nowoczesne, innowacyjne – konieczne zwłaszcza w środowisku artystycznym, ze względu na postępujący proces pauperyzacji kultury, ubożenia dóbr dziedzictwa narodowego m. in. wskutek niezrozumienia ich wartości… Absolwenci ww. studiów mają dzięki nim olbrzymią szansę wypełnienia pogłębiającej się luki między twórcami kultury, a potencjalnymi odbiorcami. Absolwenci ww. studiów zyskują niezbędne narzędzia pozwalające właściwie zarządzać instytucjami kultury, a także fundacjami, stowarzyszeniami oraz spółkami prawa handlowego. Studia te niezwykle poszerzają horyzonty w kontekście możliwości rewitalizacji i zarządzania kulturą.
Paweł Lipnicki – artysta, aktor, twórca i trener biznesuStudia te są dla mnie przepustką do nowego świata! Niezwykle inspirujące! Z pewnością uświadamiające! Jak również skłaniające do odpowiedzi na kluczowe pytania: po co chcę to robić? I jak chcę to robić? Oczywiście, mam tu na myśli zarządzanie w kulturze szeroko pojętej. Studia w kwestii organizacyjnej są świetne. Tu mój wielki ukłon w Państwa stronę. To ogromna przyjemność i łatwość studiowania, za co bardzo dziękuję. Jestem wdzięczna za możliwość uczestniczenia w tych zajęciach i za kontakt z tyloma fantastycznymi ludźmi oraz za te, wszystkie nieprzewidziane spotkania i rozmowy, które kiełkują przeradzając się w końcu w drzewa.
Marta A. Zygadło – aktorka, animatorka kultury, producentkaDziękuję ogromnie za stworzenie fantastycznego programu studiów. Na pewno wiele razy będę jeszcze studiować materiały szkoleniowe, które od Państwa otrzymałam. Zakres studiów zaprezentowany przez Państwa spełnił wszystkie moje oczekiwania. Przygotowując się do złożenia dokumentów na studia wiedziałam, że wszystkie przedmioty będą bardzo przydatne w mojej pracy zawodowej i tak się stało. Atmosfera studiów, dzięki Pani Marii Kujcys-Sołobodowskiej była rodzinna i przyjemna, więc z ogromną przyjemnością zjawiałam się na wykładach. W mojej pracy zawodowej poczułam się pewniej, dzięki zajęciom Pana doc. dr Stanisława Kownackiego naszego Ojca! Bardzo dziękuję Państwu, że mogłam spędzić ten rok w fantastycznej atmosferze z wielkimi osobowościami i wartościowymi ludźmi.
Marta Sokalska – Filmoteka Narodowa w WarszawieStudenci studiów PSM ART. są otoczeni niebywałą opieką: przygotowane skrypty szkoleniowe, materiały ćwiczeniowe, dbałość o dokumentację itp. – to ogromna zasługa Pani Marii Kujcys-Sołobodowskiej. Zajęcia prowadzone w trybie sobotnim ułatwiły mi decyzję, o podjęciu studiów – jako pracownika państwowej instytucji kultury. Pracuję także w weekendy. Program studiów w dużej mierze uwzględnia potrzeby branżowe grupy, do której kierowane są studia. Na uwagę zasługuje też możliwość zdobycia prestiżowego Dyplomu Uniwersytetu Warszawskiego.
Tomasz Mitrowski – menedżer kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury w WarszawiePodyplomowe Studia Menedżerskie dla twórców, artystów i animatorów kultury – to znakomita i bardzo potrzebna formuła edukacyjna dla artystów. Jesteśmy wdzięczni, że Pani Maria Kujcys-Sołobodowska – pomysłodawczyni tego kierunku – pomogła nam, dzięki tak wspaniałym wykładom wzbogacić naszą wiedzę, którą z pewnością wykorzystamy w praktyce. Zajęcia prowadzone były w znakomity, klarowny sposób. Uczestnictwo w zajęciach było wielką przyjemnością intelektualną (nie brakowało też wspaniałych przerywników, kiedy pytaliśmy o praktyczne przykłady z konkretnych dziedzin). Szczególne wyrazy uznania za troskę, pomoc, opiekę, serce i ogromne zaangażowanie dla Pani Koordynator i wszystkich wykładowców. Dziękuję również tym, z którymi dane było mi się spotkać w trakcie tego szczególnego roku nauki. Z najwyższym szacunkiem i uznaniem,
Jolanta Markuszewska – artystka, menedżer kultury, b. Rzecznik Prezydenta ŁodziPSM ART. to studia zorganizowane bardzo profesjonalnie i fachowo. Studia spełniły wszelkie moje oczekiwania. Materiały dostępne na każdych wykładach, szczegółowe e-maile z wyczerpującymi informacjami na temat wykładów, zjazdów i formalności – były dla mnie dużym i miłym zaskoczeniem. Wspaniała opieka Pani Marii Kujcys-Sołobodowskiej jest wprost nieoceniona. Poziom zajęć był wysoki, a wykładowcy okazali się prawdziwej klasy profesjonalistami, ludźmi z olbrzymią wiedzą, doświadczeniem i bardzo dobrym podejściem do studentów. Bardzo dziękuję!
Anna Martyniuk-Tofiluk – artystka pianistka, nauczyciel

Jestem zachwycona kierunkiem studiów, w głównej mierze zapleczem personalnym. Na długo zachowam w pamięci wykłady Pana doc. dr Stanisława Kownackiego, Pana mgr Krzysztofa Podstawki. A kontakt ze wspaniałą Panią Marią Kujcys-Sołobodowską uważam za szalenie ubogacający. Profesjonalizm, kompetencja, wysoka kultura osobista i stan serca (w rozumieniu uporządkowanej hierarchii wartości), to dary, które otrzymałam podczas naszych spotkań, zawsze za krótkich… Za tę wiedzę skonkretyzowaną i bliską, za ciepłe słowa, zainteresowanie, optymizm, uśmiech i tę zwyczajną, ludzką otwartość, jaka potrzebna jest każdemu człowiekowi, składam Państwu z całego serca płynące podziękowania,
Aneta Zawidzka – pedagog wspierający, trener umiejętności poznawczych

Studia PSM ART. są najlepszym kierunkiem, jaki mogłam podjąć po ukończeniu UMFC. Idealnie łączą zamiłowanie do sztuki i chęć organizowania imprez kulturalnych. Trudy dojazdów z Białegostoku i Bielska-Białej były niczym, w porównaniu z satysfakcją ze spotkań z wykładowcami i studentami naszego roku. Zajęcia z Panem doc. dr Stanisławem Kownackim utwierdziły mnie w przekonaniu, że ideały, do których dążę i którymi staram się żyć, nie są przeżytkiem i przestarzałymi wartościami, ale istotą mojej pracy i życia. Te spotkania były swoistą terapią psychologiczną. Pozostałe wykłady w przystępny sposób rozwiały moje wątpliwości, dotyczące wielu aspektów pracy artysty oraz uzupełniły wiedzę. Spotkania ze studentami niezmiennie dostarczały radości i poprawiały humor po tygodniu pracy. Wiedza i doświadczenia zdobyte podczas X edycji PSM ART. pozostaną na zawsze w mojej pamięci. Mam nadzieję, chociaż część z nich przekazać z wiarą i entuzjazmem swoim uczniom i studentom. Wybór PSM ART. był najlepszą decyzją minionego roku!
Karina Komendera – artystka pianistka, nauczyciel i asystent UMFC w Warszawie

Fascynujący świat nauki, pasji i życzliwości. Czuję się zaszczycona, iż dane mi było uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez ludzi tak światłych, wspaniałych i mądrych. Wzbogacona o wiedzę i odwagę w jej wykorzystanie – dziękuję za piękny, wspólny czas.
Edyta Ciechomska-Bilska – sopran, artystka koncertująca, menedżer studia wokalnego

image6studia zaoczne